NEŞET ERTAŞ'IN VEFATININ 6. YILDÖNÜMÜNDE KÖŞE YAZARLARIMIZDAN MERVE NEZİR'İN NEŞET ERTAŞ'A DA ATIFTA BULUNDUĞU YENİ YAZISI: BİRAZ TÜRKÜ İYİ GELİR
NEŞET ERTAŞ'IN VEFATININ 6. YILDÖNÜMÜNDE KÖŞE YAZARLARIMIZDAN MERVE NEZİR'İN NEŞET ERTAŞ'A DA ATIFTA BULUNDUĞU YENİ YAZISI: BİRAZ TÜRKÜ İYİ GELİR

Okunma Sayısı:365Neşet Ertaş'ın vefatının 6. yıldönümünde değerli köşe yazarlarımızdan Merve Nezir'in Neşet Ertaş'a da atıfta bulunduğu yeni yazısı "Biraz Türkü İyi Gelir" okuyucularıyla buluştu. İyi okumalar diler, yazıya yorumlarınızı bekleriz. 

BİRAZ TÜRKÜ İYİ GELİR

"Her şeyi ama her şeyi unutsak. Bu tarihin ve coğrafyanın ürettiği her bir kelimeyi, duyguyu, olayı, anıyı, hayali, umudu, isyanı unutsak. Sonra bir Neşet Ertaş türküsü dinlesek. Yalnızca bir tane Neşet türküsü dinlesek. Unuttuğumuz her şeyi yeniden hatırlayabiliriz. "

Evet, belki de Tarık Tufan'ın dediği gibi yapmalıyız. Öncelikle her şeyi unutmalıyız, sıfırlamalıyız her bir zerresine kadar hayatı. Kısa süre de olsa unutmalıyız her şeyi... Sonra bir gün yolda yürürken radyoda çalan türküyü hatırlarız birden. Mardin'in çocuklarını, Ege'nin zeybeğini, Karadeniz'in sevdasını, köyümüzü, ailemizi, yaşanmışlıkları hatırlarız. Günlük hayatın koşuşturmasından vakit bulamayız çoğu zaman açıp kendimizi dinlemeye, özümüze dönmeye. Oysaki her zaman bizimledir türküler bazen düğünde sevdiklerimizle halay başı olur bazen de içimizin en derininde gizli olan kelimeleri,  duyguları anlatır bize.

Mutluyken o kadar anlamlı olmasa da mutsuzken daha farklıdır anlamı türkülerin. Herkesin içinde sakladığı türküsü vardır. Kimininki "yalan dünya" olur hayatı anlatır, kimininki "fikrimin ince gülü" olur sevdasını, aşkını anlatır.

Türkü bu her dile her duyguya hitap eder. Söylenmeyen dile gelmeyen hikâyeleri anlatır bizlere. Kendi diliyle söyler türkü sevdasını aşkını. Bize de hatırlaması kalır tüm yaşanmışlıkları. Herkesin bir türküsü olmalı bu hayatta dinleyip kendini bulduğu.

Ninnilerle başlayan mutlu masum hayatımız tek bir türkü, tek bir ağıt ile son bulur. Bu hayatta bir türkü edinmeli insan! Her zaman yanında taşıdığı tüm sorulara cevap bulduğu, gözyaşlarını sildiği bir türküsü olmalı insanın.  Yeri geldiğinde unutmalı yeri geldiğinde açıp hatırlamalı yaşanmışlıkları...

                                                                        Merve Nezir

                                                          (Sitemiz Köşe Yazarlarından)


Eklenme Tarihi: 29-09-2018

fatihkandemir.com.tr

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  Son Eklenen Videomuz

6.Ders (Altyazılı): Hikâyede Anlatıcı, Bakış Açısı, Tema, Konu, Karşılaşma ve Çatışma


 
Editör
Selen Bulunmazer
Sema Bekdemir
Sümeyye Çevik
Erhan İlker Bağrıyanık
Rümeysa Serenli
Esma Nur Sevim
Merve Nezir
Behiye İnam
Mütebessime
Emrecan İşler

TÜM YAZARLARI GÖR

YAZAR İSTEK FORMU
Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak isterseniz e-mail adresinizi yazıp e-bültenimize üye olabilirsiniz.


ziyaretçi Defteri

      ANA MENÜ

      DERSLERİM || SINIFLARIM

      FATİH HOCA || EĞİTİM