Muhtaç Olduğun Kudret!
Muhtaç Olduğun Kudret!

Okunma Sayısı:324


YAZARLAR - Esma Nur Sevim
Eklenme Tarihi:2018-07-27 09:59:36


Esma Nur Sevim

     Nasıl cümleye başlamalıyım, bilmiyorum. Yakın zamanda gerçekleşen olaylara üzülmemek elde değil. Farkında mısınız, bilmiyorum ama dünya gittikçe çirkin bir hâl alıyor. Ülkemizde son zamanlarda yaşanan olaylar yürek dağlayan cinsten. Mahallemizdeki hayvanlar katlediliyor, işkenceye maruz kalıyor. Sokağımızdaki çocuklar cinsel istismara uğruyor; dayak yiyor, işkence ediliyor, aç bırakılıyor, öldürülüyor. Üst komşumuz her gün kocası tarafından aşağılanıyor, dövülüyor... 
   Biz ne yapıyoruz peki? Üç maymunu oynuyoruz. Görmüyoruz, çünkü gördüğümüzde üzülüyoruz (!) Duymuyoruz, çünkü duyduğumuzda kahroluyoruz(!) Konuşmuyoruz, çünkü bu olanları konuştuğumuzda daha çok yıpranıyoruz(!) Bahanelerimizle öleceğiz. Ölüyoruz da. Nankörüz. Biz mahallemizdeki, sokağımızdaki, apartmanımızdaki hayvan değil kendi evimizdeki zulme uğradığında görüyoruz. Kendi ablamız, annemiz ya da biz dayak yediğimizde konuşuyoruz. Biz bir çocuğun çığlığını değil ancak kendi çocuğumuzun, yeğenimizin, kardeşimizin çığlığını duyuyoruz. Bu sözüm bunları yapanlara kati suretle değildir. Ben onların katran bağlamış kalplerine dokunamam, dokunmam. Bu sözlerim ben ve benim gibi gençlere. 
     Dostlarım, bizden büyükler bu dünyayı, bu cennet vatanı kirletmeye meyilli olabilir. Ancak Gazi Mustafa Kemal, "Tüm ümidim gençliktedir." diyor. Şimdi sizden tek bir ricam var: Sesime ses verin. Üç maymunu oynamayalım. Görelim, duyalım, konuşalım daha da kıymetlisi engel olalım. Olamayız demeyin, oluruz. Bir mum belki küçük bir alanı aydınlatır ama binlerce mum olursak biz bu ülkeyi de, dünyayı da aydınlatabiliriz. İlk öğretmenimizin sesini duyun. Başarabiliriz. Bunun için Ata'mız bize ne diyor: "Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!".

Eklenme Tarihi: 27-07-2018

EDEBİDERYA.COM

Yazarın diğer yazılarını görmek için seçin.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  Son Eklenen Videomuz

6.Ders (Altyazılı): Hikâyede Anlatıcı, Bakış Açısı, Tema, Konu, Karşılaşma ve Çatışma


 
Editör
Sema Bekdemir
Selen Bulunmazer
Sümeyye Çevik
Erhan İlker Bağrıyanık
Rümeysa Serenli
Esma Nur Sevim
Merve Nezir
Behiye İnam
Mütebessime
Emrecan İşler

TÜM YAZARLARI GÖR

YAZAR İSTEK FORMU
Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak isterseniz e-mail adresinizi yazıp e-bültenimize üye olabilirsiniz.


ziyaretçi Defteri

      EDEBİDERYA ANA MENÜ

      DERSLERİM || SINIFLARIM

      FATİH HOCA || EĞİTİM