Biraz Türkü İyi GelirBiraz Türkü İyi Gelir

Okunma Sayısı:197


YAZARLAR - Merve Nezir
Eklenme Tarihi:2018-09-29 00:00:00


Merve Nezir

"Her şeyi ama her şeyi unutsak. Bu tarihin ve coğrafyanın ürettiği her bir kelimeyi, duyguyu, olayı, anıyı, hayali, umudu, isyanı unutsak. Sonra bir Neşet Ertaş türküsü dinlesek. Yalnızca bir tane Neşet türküsü dinlesek. Unuttuğumuz her şeyi yeniden hatırlayabiliriz. "

Evet, belki de Tarık Tufan'ın dediği gibi yapmalıyız. Öncelikle her şeyi unutmalıyız, sıfırlamalıyız her bir zerresine kadar hayatı. Kısa süre de olsa unutmalıyız her şeyi... Sonra bir gün yolda yürürken radyoda çalan türküyü hatırlarız birden. Mardin'in çocuklarını, Ege'nin zeybeğini, Karadeniz'in sevdasını, köyümüzü, ailemizi, yaşanmışlıkları hatırlarız. Günlük hayatın koşuşturmasından vakit bulamayız çoğu zaman açıp kendimizi dinlemeye, özümüze dönmeye. Oysaki her zaman bizimledir türküler bazen düğünde sevdiklerimizle halay başı olur bazen de içimizin en derininde gizli olan kelimeleri,  duyguları anlatır bize.

Mutluyken o kadar anlamlı olmasa da mutsuzken daha farklıdır anlamı türkülerin. Herkesin içinde sakladığı türküsü vardır. Kimininki "yalan dünya" olur hayatı anlatır, kimininki "fikrimin ince gülü" olur sevdasını, aşkını anlatır.

Türkü bu her dile her duyguya hitap eder. Söylenmeyen dile gelmeyen hikâyeleri anlatır bizlere. Kendi diliyle söyler türkü sevdasını aşkını. Bize de hatırlaması kalır tüm yaşanmışlıkları. Herkesin bir türküsü olmalı bu hayatta dinleyip kendini bulduğu.

Ninnilerle başlayan mutlu masum hayatımız tek bir türkü, tek bir ağıt ile son bulur. Bu hayatta bir türkü edinmeli insan! Her zaman yanında taşıdığı tüm sorulara cevap bulduğu, gözyaşlarını sildiği bir türküsü olmalı insanın.  Yeri geldiğinde unutmalı yeri geldiğinde açıp hatırlamalı yaşanmışlıkları...

Eklenme Tarihi: 29-09-2018

EDEBİDERYA.COM

Yazarın diğer yazılarını görmek için seçin.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  

Son Eklenen Videomuz

6.Ders (Altyazılı): Hikâyede Anlatıcı, Bakış Açısı, Tema, Konu, Karşılaşma ve ÇatışmaSitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak isterseniz e-mail adresinizi yazıp e-bültenimize üye olabilirsiniz.

      EDEBİDERYA ANA MENÜ

      DERSLERİM || SINIFLARIM

      FATİH HOCA || EĞİTİM

      YARIŞMA || ÖDÜL

      TEŞEKKÜR || TEBRİK

      ÖĞRENCİLERİMİN YAZILARI

      KÖŞE YAZARLIĞI

      İLTİFATLAR VE HATIRALAR

         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 1
Dün Tekil 196
Bugün Tekil 125
Toplam Tekil 145905

ziyaretçi Defteri