Kör ve Umursamaz Dünya
Kör ve Umursamaz Dünya

Okunma Sayısı:245


YAZARLAR - Merve Nezir
Eklenme Tarihi:2019-01-20 00:00:00


Merve Nezir

     İnsanlar kendi yaşamlarını kendileri mi seçer? Hayatının başından sonuna kadar ilk doğduğu zamanki gibi masum ve el bebek gül bebek kalacağını mı sanır? Yoksa yaşı ilerledikçe yaşadıkları karşısında hep özgür, hep çocuklar gibi içinden geldiği gibi mi kalır? Sahip olacağı sorumluluklar, göstermesi gereken duyarlılıklar ve yapması gereken iyilikler yok mudur?
    Değiştirebilir mi hayatını insan? Kürdanın hep kısa tarafını seçmemeyi öğrenebilir mi? En azından varlığını kanıtlayabilir mi bu dünyada? Oturduğu koltuğu sahiplenmeli en azından…
    Görmüyoruz elimizdeki telefonlardan… Metroda yanımızda, karşımızda oturan; ayakkabısı çamurlu, oturduğu yeri bile sahiplenemeyen, biri kalk dese boynu bükük hiçbir şey demeden kalkacak insanları… Sahilde tartı ile para kazanmaya çalışan çocuğu, savaşta babasını kaybetmiş ama kardeşi olduğu için ağlayamayan çocuğu ve en çok da kendi yaşları dururken bir başkasının gözyaşlarını silebilmesi için peçete satan teyzeleri… Görmüyoruz, hepimizin gözleri açık, hepimiz uyanığız aslında. Ama o kadar kör ve benciliz ki telefonlarımızdan kafamızı kaldırıp bakmıyoruz, bakmak istemiyoruz. Bir de kulaklıklar var tabii. Görmediğimiz gibi çığlıklarını da duymak istemiyoruz. İnsanların sessiz çığlıkları can acıtır, yürek burkar her zaman duyanlar için...
   O yüzden takıyoruz kulaklıkları hem kalbimizi hem de gözlerimizi kapatıyoruz. Böylelikle tamamıyla yok sayıyoruz insanları, acıları, gözyaşlarını.
     Ne zaman kaybettik biz insanlığı? Nasıl kör ve sağır olduk bu kadar? Vicdanımızı hangi çıkmaz sokakta bıraktık, hangi durakta kaldı zarif yüreğimiz, merhametimiz? En son ne zaman hissettik kalbimizi, ne zaman kör ve umursamaz oldu bu dünya?

Eklenme Tarihi: 20-01-2019

fatihkandemir.com.tr

Yazarın diğer yazılarını görmek için seçin.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  Son Eklenen Videomuz

6.Ders (Altyazılı): Hikâyede Anlatıcı, Bakış Açısı, Tema, Konu, Karşılaşma ve Çatışma


 
Editör
Selen Bulunmazer
Sema Bekdemir
Sümeyye Çevik
Erhan İlker Bağrıyanık
Rümeysa Serenli
Esma Nur Sevim
Merve Nezir
Behiye İnam
Mütebessime
Emrecan İşler

TÜM YAZARLARI GÖR

YAZAR İSTEK FORMU
Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak isterseniz e-mail adresinizi yazıp e-bültenimize üye olabilirsiniz.


ziyaretçi Defteri

      ANA MENÜ

      DERSLERİM || SINIFLARIM

      FATİH HOCA || EĞİTİM