Uzlaşamayan Başparmaklar
Uzlaşamayan Başparmaklar

Okunma Sayısı:237


YAZARLAR - Esma Nur Sevim
Eklenme Tarihi:2019-01-20 14:36:54


Esma Nur Sevim

    Her insanın karşısındaki kişiyle uzlaştığı, konuşabildiği bir sürü konu vardır. Sevdikleri renkler aynı olabilir, tuttuğu takımlar, gezdiği yerler, sevdiği yemekler ve niceleri. Ortak yönleri hakkında konuşabilirler. Ortak olmayan zıt noktalar da vardır elbette. İnsanlar bunun hakkında da konuşabilirler, mi acaba? Konuşamıyoruz. Ortak noktalarımız hakkında konu açıldığında harika ve mükemmeliz, güzel sohbetler ediyoruz. Ama iş aynı düşünmediğimiz, aynı hissetmediğimiz konu ve durumlara gelince aniden celalleniyoruz. Karşımızdaki insanı ötekileştirmekten, aşağılamaktan ve onları kırmaktan biran olsun çekinmiyoruz. Bir terör saldırısı gerçekleşiyor kenetlenip bir oluyoruz. Sarılıyoruz birbirimize, sarıyoruz yaralarımızı. Üzerinden bir hafta geçiyor bir maç oluyor, falanca takım filanca takımı yeniyor tribünler savaş alanı gibi neden, çünkü benim takımım yenildi. Bir yardım gerekiyor örneğin bir deprem bölgesine. Hangi bölgeden olduğumuz önemsiz, hangi dili konuştuğumuz, hangi dine inandığımız... Bunların hiçbirinin bir önemi yok. Çadırlar kuruyor ve aynı yemeği paylaşıyoruz. Bir kahvede oturuyoruz. Birisi, falanca kişi filanca iş yapmış diyor onu kötüleyerek. Bir diğer kişi ona bağırmaya başlıyor, hakaretler ediyor. Çünkü o, falanca kişinin yaptığı filanca işi çok doğru buluyor. Şimdi bu iletişimdeki kusur nerede? 
    Eğer biz de iletişim kurmasını tam manasıyla başaramayan kişilerden isek " Aynı şeyleri düşünmeyenlerin bu tarz konuları konuşmamaları gerek." diyebiliriz. Ama buradaki asıl kusur dinlemiyoruz ve anlatmıyoruz. Dinlemiyoruz, bizim gibi düşünmeyen nasıl düşünüyor diye merak etmiyoruz. Anlatmıyoruz, çünkü biz de düşüncemizi tam olarak hangi alt yapının üzerine anlatacağımızı bilmiyoruz. Bilenlerimiz ise karşısındaki insana değer vermediği için anlatma gereği duymuyor. Bu şekilde konuşamayız.
    Şimdi iki elinizin parmaklarını birbirine geçirin. Birbirini tutan parmaklarınız ortak noktalarınız olsun. Birbirini tutamayan başparmaklar ise karşıt noktalarınız. Başparmaklar yüzünden diğer parmakların birlikteliğini bozmak ya da zedelemek kararını size bırakıyorum.
Konuşmadığımız sürece anlatamayız, dinlemediğimiz sürece anlayamayız ve anlayamadığımız sürece öğrenemeyiz.
    
    Yıkıcı değil yapıcı olmak dileği ile...


    Bana ilham veren Doğan CÜCELOĞLU ve MEVZULAR programına minnetle... 

Eklenme Tarihi: 20-01-2019

fatihkandemir.com.tr

Yazarın diğer yazılarını görmek için seçin.

YORUMLAR

 
Pinar yagmur242009@hotmail.com 21.01.2019 11:57:43

Cok guzel canim yuregine saglik

İrtibat:
 

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  Son Eklenen Videomuz

6.Ders (Altyazılı): Hikâyede Anlatıcı, Bakış Açısı, Tema, Konu, Karşılaşma ve Çatışma


 
Editör
Selen Bulunmazer
Sema Bekdemir
Sümeyye Çevik
Erhan İlker Bağrıyanık
Rümeysa Serenli
Esma Nur Sevim
Merve Nezir
Behiye İnam
Mütebessime
Emrecan İşler

TÜM YAZARLARI GÖR

YAZAR İSTEK FORMU
Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak isterseniz e-mail adresinizi yazıp e-bültenimize üye olabilirsiniz.


ziyaretçi Defteri

      ANA MENÜ

      DERSLERİM || SINIFLARIM

      FATİH HOCA || EĞİTİM