İnsan
İnsan

Okunma Sayısı:101


YAZARLAR - Sema Bekdemir
Eklenme Tarihi:2019-03-11 19:33:21


Sema Bekdemir

    Platon'un “Devlet”ini okuyorum... Belki de kitabın içeriğinden bağımsız, uzun zamandır aklımda olan soruları tekrar canlandırıyor bu kitap. Kabaca insan olmakla ilgili bu sorular. Evrendeki yerimizle... Kim olduğumuzla ve geliş sebebimizle...

    ''Vicdan'' kelimesi geliyor aklıma. Sözlükte yazılı olandan çok daha fazla manası var bu sözcüğün. Sorumlulukla bağıntılı, iyi insan olmakla bağıntılı, insanlara ettiğin muameleyle bağıntılı... Çok klişe bir soru kalıbı vardır, özellikle bu çağda sık sık duyarız bu kalıbı: ''Yaşadığın dünyadaki sorunlarla ne kadar ilgilisin?'' Çocukların çok uzaklarda attığı çığlıklar senin kalbini ne kadar titretiyor? Yanı başındaki insanın çektiği sancılardan ne denli haberdarsın, onun acılarına ne kadar duyarlısın? Çok mu bencilsin? Ya da çok mu incindin? Hayatının senin acılarına duyarlı olunmasını istediğin döneminde misin? Yoksa bu yolları aşabildin mi? İnsanlara yaptığın kadar kendi ruhuna karşı da bencil olabilir misin?

    Kendi küçük dünyamızı bırakıp büyük resme bakalım. Dünyadaki diğer acılarla nasıl başa çıkıyorsun? Her mücadelenin ötesinde ince bir sızı yeterli midir? Savaş meydanında olmak mı gerekir yoksa her insanın kendi hayat yolculuğu, iç dünyası, mücadeleleri farklı mıdır?

   Bütün bu sorular tarih boyunca insanların kafasında dönüp durmuştur ve hep de öyle kalacaktır. Bana kalırsa asıl olan insanın kendi yolculuğudur. Kendini gerçekleştirebilmesidir. Çünkü dünya zaten insanlar bütünüdür. Kendi yolunda doğru adımlarla ilerlemek mücadele ruhu kadar önemlidir. Çünkü insan toplumun en küçük yapı taşıdır. Mücadele bu taşların birleşmesiyle oluşur. Kimi insanlar bu mücadelede daha fazla rol oynar, kimisi daha az. Önemli olan elinden geleni yapmaktır. Hayat boyunca elinden gelenin en iyisini yapmak.

Eklenme Tarihi: 11-03-2019

EDEBİDERYA.COM

Yazarın diğer yazılarını görmek için seçin.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  Son Eklenen Videomuz

6.Ders (Altyazılı): Hikâyede Anlatıcı, Bakış Açısı, Tema, Konu, Karşılaşma ve Çatışma


 
Editör
Sema Bekdemir
Selen Bulunmazer
Sümeyye Çevik
Erhan İlker Bağrıyanık
Rümeysa Serenli
Esma Nur Sevim
Merve Nezir
Behiye İnam
Mütebessime
Emrecan İşler

TÜM YAZARLARI GÖR

YAZAR İSTEK FORMU
Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak isterseniz e-mail adresinizi yazıp e-bültenimize üye olabilirsiniz.


ziyaretçi Defteri

      EDEBİDERYA ANA MENÜ

      DERSLERİM || SINIFLARIM

      FATİH HOCA || EĞİTİM